Zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami został zderegulowany prawnie w 2013 roku. Do tego czasu pośrednik był definiowany jako osoba fizyczna posiadająca licencję zawodową nadaną w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami. Doprecyzowany jest tylko zakres czynności pośrednika: „pośrednictwo w obrocie nieruchomościami polega na odpłatnym wykonywaniu czynności zmierzających do zawarcia przez inne osoby umów nabycia lub zbycia praw do nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, najmu lub dzierżawy nieruchomości lub ich części, albo innych umów, jeżeli ich przedmiotem są prawa do nieruchomości bądź ich części”Zacznijmy od skrótowego przedstawienia kilku informacji od strony prawnej.
Obecnie nie ma obowiązku posiadania licencji a pośrednictwem w zakresie nieruchomości może zajmować się prawie każdy. Prawie, ponieważ zostać pośrednikiem nie może osoba skazana za umyślne przestępstwo:Obecnie nie ma obowiązku posiadania licencji.
- przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego,
- przeciwko wymiarowi sprawiedliwości,
- przeciwko wiarygodności dokumentów,
- przeciwko mieniu,
- przeciwko obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym w obrocie cywilnoprawnym,
- przeciwko obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi,
- przestępstwo, polegające na finansowaniu przestępstw o charakterze terrorystycznym,
- przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej
- umyślne przestępstwo skarbowe.
W przypadku, gdy pośrednikiem jest spółka, to wspólnicy, którym powierzono prowadzenie spraw spółki lub uprawnieni do reprezentacji, członkowie organów zarządzających także nie mogą być skazani za ww. przestępstwa.
Aby w pewien sposób zabezpieczyć klientów biur pośrednictwa wprowadzono obowiązek posiadania aktualnej polisy ubezpieczeniowej OC przez pośrednika – patrz https://www.bezpiecznenieruchomosci.pl/bez-tejemnic/co-oznacza-ubezpieczenie-od-odpowiedzialnosci-cywilnej
Licencja, choć nie jest wymaganiem, na dzień dzisiejszy może być potwierdzeniem kompetencji w zakresie znajomości przepisów prawa oraz zasad obrotu nieruchomościami. Trzeba też pamiętać, że taki dokument nigdy nie był i niestety nie jest potwierdzeniem innych kompetencji (np. miękkich), umiejętności w zakresie prezentacji ofert, sprawnego poruszania się w Internecie, skuteczności pośrednika, itp.Licencja, choć nie jest wymaganiem, na dzień dzisiejszy może być potwierdzeniem kompetencji.
Mimo to, zapytać nie zaszkodzi…